Menu Zamknij

Pies z hodowli czy ze schroniska?

Jest to pytanie, które zadaje sobie większość osób decydujących się na powiększenie rodziny o czworonoga. Tak naprawdę są to dwie całkiem różne opcje, które trudno porównywać. Co może mieć więc wpływ na nasz wybór i jakie są różnice?

Pies ze schroniska
Czy każdy może wziąć psa ze schroniska, a co ważniejsze czy każdy się do tego nadaje? Taki psiak to ogromne wyzwanie. Czasem nie wiemy o nim całkiem nic – kim byli rodzice, w jakich warunkach żył, co jadł, czy i jak był socjalizowany, czy jest agresywny. Nie wiemy czy nie będzie miał chorób genetycznych ani na jak dużego psa wyrośnie.
„Za darmo będziesz mieć wiernego kochającego pieska, a nie za jakieś 2 tysiące z hodowli brać” – chyba każdy myślący o psie słyszał takie rady. Po pierwsze jeśli faktycznie nie stać nas na psa to po prostu się na niego nie decydujmy. Piesek będzie za darmo, ale karma co miesiąc, smycze, obroże, zabawki, miski, weterynarz. Może okazać się, że pies jest poważnie chory i potrzebuje operacji, a jej cena wynosi kilkaset złotych i co wtedy? Biorąc psa ze schroniska trzeba zdawać sobie sprawę, że faktyczne koszty jego utrzymania mogą wynieść nawet tysiące, trzeba mieć dla niego dużo czasu, cierpliwości i determinacji.

Plusem adopcji na pewno będzie świadomość, że uratowaliśmy psie istnienie. Aby psiak ze schroniska stał się naszym prawdziwym przyjacielem potrzeba dużo czasu, wiedzy i zaangażowania. Nie oczekujmy od niego od razu wdzięczności i posłuszeństwa, na zaufanie trzeba sobie zapracować. Podejmując ostateczną decyzję trzeba być pewnym swojego wyboru i wiedzieć, że gdy weźmiemy psa ze schroniska to możemy mu zaszkodzić jeśli nagle, po paru dniach stwierdzimy, że nie damy sobie rady, bo np. nie dogaduje się z naszym innym pupilem albo niszczy rzeczy czy szczeka pod naszą nieobecność i sąsiedzi się skarżą. Należy pamiętać, że większość psów w schroniskach już raz przez człowieka została skrzywdzona – nie róbmy im tego po raz kolejny.

Pies z hodowli
Wybierajac hodowlę pamiętajmy o tym aby sprawdzić czy jest ona zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce, warto również poznać opinie innych ludzi, którzy mieli styczność z daną hodowlą. Przy odbiorze psa powinniśmy mieć możliwość obejrzenia rodziców szczeniaka, wgląd w ich wszystkie badania co daje nam większe szanse, że psiak będzie zdrowy. Kupując psa w dobrej hodowli dokładamy także do dalszego rozwoju i ulepszania rasy, bo właśnie tym zajmują się sprawdzone i wiarygodne hodowle, a nie jedynie rozmnażaniem psów na sprzedaż. Psy są przygotowywane do wystaw, oceniane, nie każdy może zostać reproduktorem. Hodowcy sprowadzają osobniki z drugiego końca świata w celu ulepszania rasy, wykonują całe masy badań swoim psom, aby wyeliminować wszelakie choroby. Nie każdy wie, ale w umowie z hodowcą jest napisane, że pies jest wolny od wad. Jeśli okaże się inaczej hodowca zabiera psa do siebie, przeprowadza konieczne leczenie bądź operację i zwraca nam psa kiedy ten już całkiem wyzdrowieje, można także odstąpić od umowy sprzedaży lub żądać obniżenia ceny. Mowa oczywiście o wadach wrodzonych. Równie ważne jest to, że kiedy z jakiegoś powodu nie możemy już zajmować się psiakiem wraca on do hodowcy, a nie do schroniska.

Kupowanie w hodowli to także często zamiłowanie do danej rasy, jej wyglądu, cech charakteru czy chęć posiadania pewności, że kupujemy np. psa aktywnego, z którym będziemy mogli pobiegać. Ktoś woli odłożyć pieniądze i kupić psa konkretnej rasy w hodowli i wcale nie musi oznaczać to, że nie ma serca dla tych psów, które są w schroniskach. Wiele takich osób wspomaga różne fundacje i schroniska.

W internecie krąży opinia, że psy ze schroniska kochają bardziej, ale czy ktoś prowadził na ten temat badania? Zamiast roztrząsać czy ktoś wziął psa z hodowli czy ze schroniska zajmijmy się tym czy jest on dobrym właścicielem.

Oczywiście w schroniskach trafiają się też psy z rodowodem, które okazały się nieudanym prezentem czy takie, które całe życie mieszkały w domu, ale ich właściciel zmarł, więc są przyzwyczajone do życia z ludźmi. Tak samo w hodowlach trafiają się chore psiaki, ale jeśli znamy rasę i najczęściej występujące w niej choroby to znacznie łatwiej jest nam się przygotować na potencjalne leczenie. Nie można powiedzieć, że wszystkie psy w schroniskach to niewiadoma albo, że te z hodowli będą zawsze zdrowe jednak statystycznie takich właśnie jest znaczenie więcej. Można kupić psa w najlepszej hodowli po super rodzicach, ale zepsuć go złym wychowaniem.

Wpis nie ma na celu zniechęcać do adopcji psów ze schronisk ani zachęcić do kupowania w hodowlach. Każdy powinien znać swoje możliwości i nie sugerować się zdaniem innych. Wszystko zależy od naszych możliwości, umiejętności, a także ilości czasu, którą możemy psu poświęcić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *