Menu Zamknij

Jak zadbać o swojego psa podczas upałów?

Kiedy temperatura wzrasta latem, twój pies może naprawdę odczuć ciepło. Utrzymanie twojego psa w chłodzie ma kluczowe znaczenie dla jego dobrego samopoczucia, ponieważ udar cieplny u psów jest stanem zagrażającym życiu. Znaki ostrzegawcze to nadmierne sapanie, poruszanie się niemrawo lub utrata przytomności. W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą twojemu psu poczuć się lepiej podczas upałów.

1. Umieść mokry ręcznik na podłodze i połóż na nim psa, możesz również owinąć psa ręcznikami, aby utrzymać go w chłodzie. Aby schłodzić ręcznik możesz owinąć nim paczkę z lodem lub woreczek z zamrożonymi warzywami. Umieść mokry ręcznik na skórze psa, na przednich i tylnych nogach oraz na szyi. Są to obszary, na których znajdują się główne naczynia krwionośne.

3. Daj psu zimne smakołyki. Nie przesadzaj z ich ilością gdyż może to spowodować różne powikłania np. zapalenie płuc
Możesz zamrozić niskosodową wołowinę lub bulion z kurczaka, a także inne smaczne napoje w pojemniku na kostki do lodu, aby zrobić mrożoną ucztę.

4. Zabierz psa nad płytką wodę lub umieść w wannie z chłodną, nie zimną wodą. Możesz wykorzystać również mały basen, aby twój pies mógł schłodzić się na podwórku. Upewnij się, że basen nie jest zbyt głęboki, aby twój pies nie utonął. Pies powinien stać na dnie basenu z głową nad wodą. Ekstremalne zmiany temperatury mogą zranić psa. Nie próbuj zbyt szybko go schładzać zimną wodą. Upewnij się, że woda dostaje się pod brzuch, między nogi i pod ogonem.

5. Nie zostawiaj psa w zaparkowanym samochodzie. Jest to niebezpieczne, ponieważ poziom ciepła wewnątrz samochodu może bardzo szybko wzrosnąć i zabić psa. Pamiętaj, aby pozostawić otwarte okna swojemu psu podczas podróży samochodem. Możesz również skorzystać z klimatyzacji, ale nie przesadzaj z mocą chłodzenia. Zawsze zabieraj ze sobą wodę dla psa. Jeśli Twój samochód nie ma klimatyzacji, a na zewnątrz jest na prawdę gorąco to najlepiej zostaw swojego psa w domu.

6. Unikaj południowych spacerów. Zabierz psa na spacer wcześnie rano i wieczorem, kiedy powietrze jest chłodniejsze.
Wybieraj zacienione miejsca na spacery. Obecność morskiej bryzy może sprawić, że taki obszar będzie dobrym wyborem na spacery, jeśli mieszkasz w pobliżu takiego miejsca. Trzymaj psa na smyczy i staraj się ograniczyć jego aktywność fizyczną podczas upałów.

Staraj się, aby łapy twojego psa nie dotykały gorącego chodnika. Nawierzchnia może stać się bardzo gorąca w lecie, a chodzenie po niej może na prawdę przegrzać łapy psa. Staraj się wybierać chłodniejsze nawierzchnie.

7. Pozwól swojemu psu spędzić najgorętszą część dnia w najzimniejszej części domu. Jeśli masz klimatyzację w swoim domu, zostaw ją w ciągu dnia, gdy twój pies jest sam.  Zawsze zadbaj o to, by twój pies miał dostęp do chłodnej wody w domu.

Jeśli zauważysz pewne znaki ostrzegawcze to od razu skontaktuj się z weterynarzem. Objawy udaru cieplnego obejmują:

  • zbyt intensywne piszczenie
  • jasny, czerwony lub powiększony język
  • ciągłe zmęczenie i senność
  • nie reagowanie lub bardzo powolna reakcjaźródło: wikihow.com/Keep-a-Dog-Cool-in-Hot-Weather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *