Menu Zamknij

Jak szybko nauczyć psa podawać łapę?

Wielu właścicieli psów chce nauczyć swojego psa różnych sztuczek. Dziś pokażemy wam jak w łatwy sposób nauczyć psa podawać łapę. Na początek przygotuj ulubione smakołyki swojego pupila. Jeśli takich nie posiadasz to kup w sklepie zoologicznym lub przygotuj małe kawałki karmy. Jeśli chcesz użyć karmy to warto uczyć psa pare godzin po jedzeniu.

Co dalej?

Usiądź koło psa na podłodze i postaraj się, aby pies był skupiony i wyczuł, że coś będzie się działo. Można pokazać swojemu czworonogiemu przyjacielowi smakołyka i dać powąchać, aby bardziej go zachęcić. Gdy pies będzie już skupiony tzn. nie będzie się wiercił, do jednej ręki weź smakołyka i zamknij pięść. Gdy pies na Ciebie patrzy użyj komendy np. „daj łapę” i w tym samym momencie unieś rękę z otwartą dłonią i pokaż smakołyk, tak aby musiał podnieść łapę do góry. Nie podkładaj ręki zbyt nisko, zaraz przy podłodze bo pies się pochyli i zacznie ją wąchać aby dorwać się tylko do smakołyka, a nie o to chodzi. Jeśli pies nie reaguje to zamykaj pięść i ponawiaj komendę otwierając ponownie dłoń.

Na początku pies może nie reagować, ale wtedy staraj się kontrolować wysokość od podłogi i powtarzać komendę aż zacznie wskakiwać na rękę i ją wąchać, w tym momencie w nagrodę daj smakołyka i przygotuj kolejnego. Powtarzaj tę czynność dotąd, aż pies będzie już za każdym razem podnosić łapy i opierać się na twojej dłoni. W kolejnym etapie staraj się nagradzać psa tylko gdy oprze się jedną łapą. Psa można tego nauczyć przez lekkie złapanie go za jedną z łap i podniesienie, ale nie na siłę, musisz czuć, że pies robi to wraz z Tobą. Możesz również zrobić to poprzez skierowanie dłoni w prawą lub lewą stronę (zależnie od tego, którą łapę chcesz aby pies podał) oraz podniesienie. W tej samej ręce musisz trzymać smakołyka i otworzyć rekę po podniesieniu do poziomu, który wymaga od psa oparcia się o nią. Czynności powtarzaj i pamiętaj, aby wybrać jedną komendę i akcentować ją w taki sam sposób.

Będziesz potrzebował dużo smakołyków. Za każdy dobrze wykonany krok nagradzaj psa. Dobrze jest podczas pierwszego treningu zapoznać psa z wszystkim etapami, chyba że widzisz brak zainteresowania z jego strony. Po paru treningach zacznie reagować na komendę bez smakołyków. Czas w jakim uda Ci się nauczyć psa zależy zarówno od Ciebie jak i od twojego psa. Niektórym psom udaje się szybciej wszystko załapać, a inne potrzebują więcej czasu. Bądź cierpliwy i nie rezygnuj.

A wy jakie macie sposoby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *