Menu Zamknij

Jak psy rozpoznają ludzkie emocje?

Czy zwracałeś kiedyś uwagę na to jak twój pies reaguje na twoje uczucia, emocje? Nowe badania mogą Ci rozjaśnić jak psy to rozpoznają za pomocą własnych zmysłów.

Wielu uważa, że to jak psy rozpoznają emocje zależy od ich wcześniejszych skojarzeń z danymi zachowaniami ludzi. Chodzi tutaj np. o mimikę twarzy oraz inne charakterystyczne zachowania. Według współautora badań prof. Daniela Millsa – ze Szkoły Nauk o Życiu na Uniwersytecie Lincolna w Wielkiej Brytanii wygląda to trochę inaczej. Wielu właścicieli psów informuje anegdotycznie, że ich zwierzęta wydają się bardzo wrażliwe na nastroje członków rodziny. Istnieje jednak istotna różnica między zachowaniami asocjacyjnymi, takimi jak uczenie się odpowiednio reagować na gniewny głos i rozpoznawanie szeregu bardzo różnych wskazówek.

Profesor Daniel Mills uważa, że ich badania są pierwszymi, które świadczą, że psy naprawdę rozpoznają emocje u ludzi i innych psów.

W swoich badaniach, opublikowanych w czasopiśmie „Biology Letters”, zespół pokazał 17 domowych zdjęć psów zarówno ludzi, jak i innych psów wykazujących pozytywne lub negatywne emocje.

Oprócz prezentacji obrazu, badacze odtwarzali także pozytywne lub negatywne klipy audio (głosy lub szczekanie) od nieznanych osób i psów.

Zespół odkrył, że kiedy pokazano psom obraz pasujący do stanu emocjonalnego klipu dźwiękowego np. jeśli gniewny głos pasował do gniewnego wyrazu twarzy, to psy znacznie dłużej się temu przyglądały. Dotyczyło to zarówno zdjęć z ludźmi, psami oraz klipami audio.

Zespół twierdzi, że ich odkrycia wskazują, że psy łączą różne informacje zmysłowe, aby stworzyć psychiczny obraz pozytywnych i negatywnych stanów emocjonalnych ludzi i psów. Ich badania pokazują, że psy mają zdolność integrowania dwóch różnych źródeł informacji zmysłowej w spójną percepcję emocji zarówno u ludzi jak i u psów.

Prof. Mills zauważa, że ​​psy biorące udział w badaniu nie przeszły wcześniej żadnego szkolenia i nie były obeznane z tematami ludzi i psów na zdjęciach i klipach audio, co sugeruje, że zdolność psów do czerpania z różnych źródeł informacji sensorycznych może być nieodłączna.

Jakie jest twoje zdanie i jakie są twoje doświadczenia?

źródło: www.medicalnewstoday.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *