Menu Zamknij

Jak pomóc psu z lękiem separacyjnym?

Wprowadzenie

Czy twój pies gryzie twoje buty, gdy jesteś daleko, niszczy meble, ściany lub ciągle wypróżnia się w domu? Nie denerwuj się zbyt wcześnie, ponieważ może to być znak, że twój pies cierpi z powodu lęku separacyjnego.

Lęk przed separacją u psów okazał się główną przyczyną wielu szaleńczych i destrukcyjnych zachowań, które rodzice zwierząt domowych często mylą z innymi problemami behawioralnymi. Leczenie lęku separacyjnego jest niezbędne, ponieważ sprawi, że Twój pies będzie spokojny i szczęśliwy.

Ten poradnik nauczy Cię, jak złagodzić i leczyć lęk u psów i sprawić, aby twoje życie oraz życie twojego psa było lepsze.

Co to jest lęk separacyjny?

Lęk separacyjny u psów to szaleńcze, przygnębione i często destrukcyjne zachowania związane z oddzieleniem od właścicieli. Wiele osób, które mają psy często mylą lęk separacyjny z nieposłuszeństwem, ale psy są w rzeczywistości zmartwione i zdenerwowane z powodu nieobecności ich rodziców.

Objawami lęku separacyjnego u psów są: ślinienie, szczekanie, wycie, rozszerzone źrenice, dyszenie, drżenie i stymulacja. Do objawów behawioralnych należą: ignorowanie żywności, koprofagia, niszczenie przedmiotów w domu, drapanie mebli, usiłowanie ucieczki z kojca lub pokoju i radosne powitania właścicieli, jakby nie widzieli ich od lat.

Przyczyny lęku separacyjnego u psów mogą występować z powodu zmian w domach rodzinnych, nowych wzorców socjalizacyjnych, zmian w otoczeniu, zaniedbań, braku szkolenia, przedwczesnej adopcji, śmierci przyjaciela, zachowań dziedzicznych, genetyki lub po prostu nudy.

Jak pomóc psu z lękiem separacyjnym?

Jako rodzic, twoim celem jest znaleźć najlepsze uspakajające terapie lękowe dla twojego zwierzaka. Leczenie lęków separacyjnych u psów nie wymaga specjalisty medycznego, a sam możesz odnieść sukces przez solidną pracą i poświęcenie. Leczenie lękowe u psów obejmuje zmiany w zachowaniu, które pomogą twojemu szczeniakowi nauczyć się, że samotność nie jest przerażająca.

Oto 9 wskazówek, które mogą pomóc twojemu psu:

  • Użyj innych drzwi do wyjścia jeśli masz taką możliwość, włóż kurtkę, płaszcz, ale nie wychodź przez 15 minut. Zostaw klucze, torebkę lub buty w innym miejscu niż zwykle. Celem jest złamanie skojarzenia tych poczynań z Twoim odejściem. Nie pozwól im wywołać lęków związanych z separacją. Kiedy wyjdziesz, daj swojemu psu smakołyk lub zabawkę do zabawy, aby je rozproszyć. Uspokajające smakołyki dla psów mogą być krótkotrwałym lekarstwem na lęk separacyjny. Będą również uczyć twojego psa, że samotność nie jest przerażająca i tworzyć pozytywne skojarzenia z twoim odejściem.
  • Nie wychodź podekscytowany z domu i nie wracaj jeszcze bardziej podekscytowany. Ryzykujesz wzmocnienie strachu psa przed twoją nieobecnością. Spokojnie pożegnaj się i odejdź. Kiedy wrócisz, po cichu przywitaj się i nie bądź zbyt czuły, dopóki pies się nie uspokoi.
  • Zmęczony pies to spokojny pies. Ćwiczenie co najmniej 30 minut przed wyjściem z domu, złagodzi stres u twojego psa i odwróci jego uwagę na jedzenie lub sen.
  • Powiedz swojemu psu, aby został sam w pokoju, podczas gdy ty idziesz do innej części domu. Jeśli twój pies ma poważny lęk separacyjny, zacznij od małych 5-10 sekundowych przerw i pracuj do 20-30 minut przez kilka tygodni.
  • Zamiast spać ze swoim szczenięciem, przynieś mu legowisko i połóż obok swojego łóżka, tak abyś również mógł go głaskać, możesz także dać uspokajające smakołyki. To nauczy twojego psa cieszyć się posiadaniem własnej przestrzeni i być niezależnym od ciebie oraz pomoże złagodzić ich niepokój, gdy jesteś daleko.
  • Przedmioty, które mają twój zapach, takie jak brudne pranie, mogą pomóc Twojemu psu zrelaksować się i pamiętać, że wrócisz. Usuń czynniki stresowe, takie jak obroże, łańcuchy lub klatki, jeśli Twój pies ich nie lubi. Ukryj smakołyki wokół domu, aby mógł na nie polować, gdy jesteś daleko.
  • Twój pies może nauczyć się samotności przez część dnia, ale jeśli będziesz nieobecny dłużej niż 6-8 godzin, weź psa do pracy gdy masz taką możliwość. Możesz również uporządkować swoje sprawy tak, abyś był tylko przez krótki czas nieobecny. Jeśli chcesz wyjść na kilka dni, zapytaj znajomego lub krewnego, ewentualnie rozważ opiekę nad psem przez hotel i upewnij się, że dbają o niego gdy jesteś daleko.
  • Aby leczyć poważne lęki związane z separacją u psów, należy rozważyć leki uspokojające. Skontaktuj się z weterynarzem, aby omówić dostępne opcje.
  • Zaopatrz się w inteligentne zabawki, które pozwolą twojemu pupilowi na długą zabawę wraz z nagrodami w postaci smakołyków. Pokrowiec na pieluchy dla psa może również pomóc w złagodzeniu niepokoju u pupila poprzez stosowanie stałego, delikatnego nacisku na jego ciało.

Podsumowanie

Pamiętaj, że nie ma magicznego przewodnika, jak natychmiast leczyć lęk separacyjny u psów. Długotrwałe i skuteczne leczenie wymaga poświęcenia i zaangażowania oraz codziennej pracy nad swoim pupilem.

źródło: petcube.com/blog/how-to-ease-dogs-separation-anxiety/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *