Menu Zamknij

Jak dbać o zęby swojego psa?

Wiele psów powyżej 3 roku życia ma problem z zębami. Jeśli twój pies często nie chce jeść, ma zwiększony ślinotok, krwawi z ust, ma luźne lub przebarwione zęby albo drapie się w okolicach jamy ustnej to jest to znak, że warto odwiedzić weterynarza. Podobnie jak u ludzi, u psów może rozwinąć się choroba stomatologiczna, która może wpływać na zdrowie całego ich ciała. Z czasem na zębach psa gromadzi się płytka nazębna, a jeśli nie zostanie usunięta, twardnieje w kamieniu. Prowadzi to do podrażnienia dziąseł i chorób przyzębia.

Jakie są sposoby, aby temu zapobiec? co można użyć?

  • Szczotkowanie zębów – zęby warto szczotkować psu 2 lub 3 razy w tygodniu. Przede wszystkim potrzebujesz miękkiej szczoteczki do zębów i pasty do zębów specjalnie opracowanej dla zwierząt domowych. Jak szczotkować zęby? – umieść niewielką ilość pasty do zębów na szczoteczce. Trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni do powwierzchni zęba z włosami skierowanymi w stronę dziąseł, szczotkuj zęby za pomocą okrągłych ruchów koncentrując się na linii dziąseł, zewnętrznych powierzchniach zębów oraz tylnej części zębów. Podczas mycia zębów zwierzakowi musisz być cierpliwy ponieważ większość psów tego nie lubi i potrzeba czasu, aby pies się przyzwyczaił.
  • Smakołyki dentystyczne  na rynku dostępnych jest wiele produktów do żucia, które pomagają utrzymać czystość zębów psa. Te smakołyki pomagają kontrolować płytkę nazębną i kamień nazębny u psów. Proces pomaga masować dziąsła i utrzymywać zęby w czystości, zdrapując miękki kamień nazębny. Dodatkowo żucie smakołyków pomaga wzmocnić zęby i zmniejsza ogólny poziom stresu.
  • Chusteczki do czyszczenia zębów – są doskonałą alternatywą dla szczoteczek do zębów i są bardzo korzystne dla psów, które po prostu nie tolerują szczotkowania. Chusteczki te są miękkie, jednorazowe i przeznaczone do delikatnego czyszczenia zębów i dziąseł psa. Mają one różne smaki. Należy je wcierać w zęby psa, aby pomóc usunąć płytkę nazębną. Jednak jedną z głównych wad chusteczek jest to, że nie mogą one dotrzeć do małych zakamarków, tak jak szczoteczka. Używając chusteczek do zębów, należy być ostrożnym ponieważ trzeba włożyć palce do ust psa. Upewnij się także, że twoje zwierzę nie połyka chusteczek.
  • Preparaty do higieny jamy ustnej – występują w postaci płynnej, dodaje się je codziennie psu do wody. Preparat usuwa nalot, kamień nazębny oraz nieświeży oddech.

Warto porozmawiać o doborze produktów i metod leczenia ze swoim weterynarzem. A czy wy dbacie o zęby swojego psa? Jakie są wasze sposoby i doświadczenia? Co polecacie, a czego nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *