Menu Zamknij

Ile słów rozumie twój pies?

Każdy właściciel swojego psa chce szybko nauczyć go czegoś nowego. Wiele może zależeć właśnie od Ciebie i od tego jak ta wiedza jest przekazywana. Prawie każdy z nas uważa, że pies zarówno tak jak człowiek odbiera dźwieki i słowa. Gdy nauczyłeś psa podstawowych komend: siad, leżeć, daj łapę i uważasz, że to wszystko co twój pupil może się nauczyć to wiedz, że jesteś w błędzie. Badania pokazują, że pies może zrozumieć więcej słów, niż myślisz.

Według dr Stanleya Corena, eksperta od inteligencji psów, przeciętny pies może zrozumieć około 165 słów lub więcej gdy będzie ciężej trenował. Jeśli paru domowników nazywa daną czynność innym słowem np. „leżeć” i „połóż się” to może to być dla psa niezrozumiałe.

Zainteresowanie inteligencją psów wzrosło w 2001 roku, kiedy Rico, border collie, pojawił się w niemieckim programie telewizyjnym i pokazał, że potrafi rozpoznać 200 różnych słów. Psy najlepiej rozumieją słowa, które mogą łączyć z obiektami lub zachowaniami – jak jedzenie czy spacer – a nie abstrakcyjne pojęcia.

Kiedy nadałeś imię swojemu psu, prawdopodobnie słyszałeś, że psy lepiej reagują na twarde dźwięki, niż miękkie spółgłoski lub samogłoski i wolą krótkie, proste słowa. Psy mają również łatwiejszy czas nauki, jeśli porozmawiasz z nimi w pojedynczych słowach – mówi dr Pamela Reid, certyfikowana behawiorystka zwierząt z ASPCA w Nowym Jorku.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *