Menu Zamknij

10 długowiecznych ras psów

Jednym z warunków długiego i szczęśliwego życia psa jest jakość opieki nad nim, ale są też inne czynniki, w szczególności jego rasa. Większość psów wydaje się ogólnie mieć wspólną długość życia, przynosząc nam około 10-13 najlepszych lat, jakie kiedykolwiek mieliśmy. W rzeczywistości istnieją zapisy psów żyjących aż 20 lat. Chociaż lista najdłużej żyjących ras psów nie zawiera australijskiego psa pasterskiego, rekord świata należy do tej rasy, a dokładniej dla psa o imieniu Bluey. Zmarł on w 1939 roku, w wieku 29 lat! Jest to niezwykle niesamowite, kiedy o tym pomyślisz, sprawia to, że chcemy, aby wszystkie nasze psy żyły jak najdłużej.

Oto lista 10 ras psów, które żyją najdłużej, wraz z ich średnią długością życia. Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze psy żyją dłużej niż ich większe odpowiedniki, więc zauważysz na liście kilka drobnych psikusów!

Beagle

Beagle są uważane za jedne z najlepszych psów dla dzieci, z powodu ich łagodnej natury, a zarazem aktywnym trybem życia. Beagle żyją około 12-15 lat. Najdłużej żyjący Beagle o imieniu Butch, zmarł w 2003 roku w wieku 27 lat. Beagle jest starą rasą, ma przodków, o których wiadomo, że istnieli w Anglii, w czasach imperium rzymskiego, a nawet wcześniej. Ponieważ polowania na lisy były popularne w Anglii przez wieki, mniej wyrafinowane psy były selektywnie hodowane, aby rozwinąć Beagle, które znamy dzisiaj.

Sznaucer miniaturowy

Ta zadziorna rasa ma tyle samo energii, co większy odpowiednik. Sznaucery miniaturowe żyją średnio 12-15 lat i pochodzą z Niemiec. Sznaucery były hodowane w celu polowania na szczury, więc miały wrażliwy słuch, aby łatwo zlokalizować szkodniki. Słyszą częstotliwości dwa razy wyższe od ludzi.

Lhasa Apso

Cudowne psy o kolejnym powszechnym okresie życia, żyją średnio 12-15 lat. Zostały stworzone, aby pomóc w nadzorowaniu świątyń buddyjskich. Lhasa jest właściwie stolicą Tybetu. To dlaczego słowo „apso” jest zawarte w nazwie rasy, jest mało jasne. Może to być po prostu błędna pisownia słowa „abso”, które jest częścią oryginalnej tybetańskiej nazwy rasy „Abso Seng Kye”. Istnieje również teoria, że „apso” pochodzi od tybetańskiego słowa koza, „rapso”. Rasa mogła zostać tak nazwana z powodu jej wyglądu.

Mops

Mopsy żyją około 12-15 lat, a ich osobowość nie zmienia się przez całe życie. Mopsy to starożytna chińska rasa, która przez lata zachowała swoją popularność. Żona Napoleona – Josephine, miała mopsa imieniem Fortuné, którego tak bardzo kochała, że nie pozwoliła mu spać w żadnym innym miejscu, niż w łóżku. Krąży plotka, że kiedy Napoleon po raz pierwszy wszedł do łóżka ze swoją nową żoną, jej mops ugryzł go w nogę.

Maltańczyk

Maltańczyk ma średnią długość życia 12-15 lat. Maltańczyk to starożytna rasa, która pochodzi z śródziemnomorskiej wyspy Malta. Maltańczyk jest jedną z najstarszych znanych ras psów i mówi się, że ma ponad 2800 lat. Małe psy szczęśliwie siedziały na kolanach starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan. Wydaje się, że nie boją się grawitacji i nie mają problemu z zeskakiwaniem z ramion lub wysokich półek.

Jamnik

Kolejna długowieczna rasa o długości życia 12-15 lat. Jednak jamnik o imieniu Chanel żył 21 lat! Pierwotnie wszystkie jamniki były czarno-brązowe, ale dziś mają odmienny wygląd. Według Amerykańskiego Związku Kynologicznego, jamniki występują w 12 standardowych kolorach i wykazują trzy różne rodzaje oznaczeń. Niektóre ciekawe kolory to niebieski i jasnobrązowy, mieszanka brązu i złota. Ich sierść może być gładka, długa lub szorstka. Dostępne są w dwóch rozmiarach: standardowym i miniaturowym.

Pudel toy

Pudel toy może wydawać się inny od jego większego odpowiednika, ale są tak samo inteligentne i łatwe do wyszkolenia. Te małe psiaki zazwyczaj żyją dłużej, ze średnią długością życia 12-15 lat. Najstarszym był Seamus, który dożył 20 lat. Pudle to świetne zwierzęta, są inteligentne, głupkowate i hipoalergiczne. Łatwo integrują się z rodziną, są bardzo słodkie i przytulne. Przy odpowiednim szkoleniu i wczesnej socjalizacji mogą być bardzo grzeczne, z dobrymi manierami i ciekawym usposobieniem.

Pomeranian

Te puszyste małe psy żyją średnio 12-16 lat, są kolejnymi ulubieńcami właścicieli psów i na szczęście przynoszą wiele lat miłości. Pomeranin jest inteligentny i pełen życia. Uwielbia poznawać nowych ludzi i dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, chociaż czasami myśli, że jest o wiele większy od nich. Nie pozwól mu rzucić wyzwania większym psom ze względu na jego błędne przekonanie.

Chihuahua

Chihuahua są jedną z najdłużej żyjących ras i być może jedną z najmniejszych. Przy średniej długości życia wynoszącej 15-20 lat, te maluchy dadzą ci dużo czasu na wspaniałe przygody. Najdłużej żyjący Chihuahua dożył 20 lat. Chihuahua są mniejsze niż Yorkshire Terrier, Pomeranian, Pudel toy, Papillon, Mops i Shih Tzu. Niewielki rozmiar rasy sprawia, że są atrakcyjnym wyborem dla rodzin mieszkających w mieszkaniach i małych domach.

Yorkshire Terrier

Yorki są jedną z najpopularniejszych ras i żyją aż średnio 15-20 lat! W 1984 r. urodził się mały York o imieniu Schneeflocken von Friedheck z niezwykłymi oznaczeniami w kolorze niebieskim, białym i złotym. Hodowcy Werner i Gertrud Biewer postanowili zabrać tego wyjątkowego szczeniaka i stworzyć nową rasę. Dzięki starannej i selektywnej hodowli ustanowili odrębny standard dla rasy, która stała się znana jako Biewer Terrier. W 2014 r. American Kennel Club tymczasowo zaakceptował nową rasę.źródła:

mom.me/pets/19489-cool-facts-about-beagles/item/beagles1/

www.akc.org/expert-advice/lifestyle/did-you-know/8-facts-about-the-lhasa-apso/

iheartdogs.com/the-10-longest-living-dog-breeds/

mentalfloss.com/article/64051/12-snuffly-facts-about-pugs

mentalfloss.com/article/69697/11-spunky-facts-about-maltese

mentalfloss.com/article/63006/9-spunky-facts-about-dachshunds

www.petcoach.co/breed/poodle-toy

www.chihuahuawardrobe.com/60-amazing-facts-about-chihuahuas/

mentalfloss.com/article/68452/10-tiny-facts-about-yorkshire-terriers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *