Menu Zamknij

Dlaczego niektóre psy zjadają odchody?

To jedna z najbardziej obrzydliwych rzeczy, jakie niektóre psy robią. Nawet jeśli wydamy duże pieniądze na dobrą karmę, niektóre psy nadal chcą jeść kał. To zjawisko nazywane jest koprofagią. Według badań przeprowadzonych przez University of California w Davis, psy które jedzą odchody częściej pochodzą z domostw wielorodzinnych. Twój pies może również spożywać odchody z powodu niedoboru składników odżywczych, złej diety, głodu lub nawet w celach leczniczych.

W przypadku gospodarstw domowych z wieloma psami często występuje hierarchia ról dominujących i uległych. Uległe psy czasami będą jadły odchody swoich dominujących odpowiedników. Innym dość ciekawym zjawiskiem jest sytuacja, w której wiele psów jest w tym samym gospodarstwie domowym, a jeden zachoruje, a zdrowy pies czasami je kał niezdrowego psa. Może to być instynktowna reakcja, aby ukryć słabszego psa przed „drapieżnikami”, tak jak robi to matka ze szczeniakami, ale także może to mieć związek z pasożytami.

Jakie są główne powody takie zachowania?

1. Niedobór składników pokarmowych

Niedobór składników odżywczych jest prawdopodobnie najczęściej cytowanym powodem jedzenia odchodów, ale nie ma pewnych badań potwierdzających tę teorię, zwłaszcza, że ​​większość współczesnych karm dla psów jest bogata w żelazo, a innych minerałów mogłoby brakować w przypadku spożywania odchodów.

2. Zła dieta

Na linii niedoboru składników odżywczych, niektóre karmy dla psów są bardzo zbliżone do jakości odchodów. Karmy dla psów o niskiej jakości są pełne trudnych do strawienia składników i tanich wypełniaczy, mogą one nie zawierać składników odżywczych, których potrzebuje twój pies.

„Dostępne w handlu posiłki dla psów mogą wyglądać jak prawdziwe mięso lub prawdziwe warzywa i można powiedzieć że są zrównoważone pod względem odżywczym na wszystkich etapach życia, ale tak naprawdę nie ma to nic związanego z jakością, mówi holenderski lekarz weterynarii, dr Patrick Mahaney.

Aby być pewnym jakości, która sprawi, że składniki odżywcze będą lepiej strawne i lepsze biologicznie dla Twojego psa, szukaj produktów o wysokiej jakości w sklepach dla zwierząt zamiast w supermarkecie oraz sprawdzaj etykietę.

3. Głód

Głód może również wiązać się z niską jakością żywności. Składniki takie jak kukurydza, soja i wołowina mogą być trudne do strawienia, co oznacza, że ​​Twój pies nie otrzymuje wszystkich składników odżywczych z jedzenia i nadal będzie głodny.

Nawet jeśli twój pies jest dobrze karmiony – pokarmem wysokiej jakości, jest szansa, że ​​będzie głodny. Upewnij się, że twój pies jest co najmniej raz w roku sprawdzany pod kątem robaków i pasożytów u weterynarza lub zrób to niezwłocznie jeśli podejrzewasz, że może mieć z tym problem.

4. Cele lecznicze

Okazuje się, że kał nie zawsze jest zły. W kale są dobre bakterie i złe bakterie, a twój pies może chcieć wzmocnić swoje jelito niektórymi z nich. Jest to częściej spotykane u innych gatunków zwierząt i nie powinno być tolerowane u naszych psów, zwłaszcza, że ​​złe bakterie, takie jak salmonella, mogą stanowić zagrożenie dla ludzi w bliskim kontakcie z psem.

5. Zapobieganie infestacji

Prawdopodobnie nigdy wcześniej nie słyszałeś tego, ale to jedyna teoria oparta na badaniach. Dr Benjamin Hart przeprowadził badanie dla U.C. Davis, w którym zbadał około 3000 psów, doszedł do wniosku, że psy jedzą świeże stolce jako rodowy instynkt powstrzymania zakaźnych pasożytów przed uszkodzeniem stada. Naukowcy nie mogli znaleźć dowodów na poparcie innych teorii.

Jak można zapobiec temu problemowi?

Kilka prostych sposobów oraz działań jakie warto podjąć:

  • Gdy zauważysz takie zachowanie u psa to szybko zareaguj, odciągając psa wraz z użyciem komendy np. „nie wolno”. Pamiętaj, że potrzeba czasu gdyż pies nie nauczy się od razu.
  • Staraj się aby twój pies nie przebywał koło kocich odchodów gdyż wiele psów często je „preferuje”. Jeśli masz również kota w domu to często obserwuj zachowanie psa.
  • Wychodź na regularne spacery z psem i zawsze po nim sprzątaj oraz zwracaj uwagę na to co robi
  • Odwiedź weterynarza, aby wykluczyć problemy zdrowotne psa, takie jak niedobór enzymu trzustkowegoźródła:

ajc.com/lifestyles/pets/why-dogs-eat-poop-and-what-about/t89WxJ2meS1V2E9B2BB6xJ/

akc.org/expert-advice/health/common-conditions/why-dogs-eat-poop/

dogpoopdiet.com/why-dogs-eat-poop/

livescience.com/61477-why-dogs-eat-poop.html

rover.com/blog/why-do-dogs-eat-poop/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *