Menu Zamknij

A ty jak chronisz swojego czworonoga przed kleszczami?

Sezon na kleszcze trwa już od marca do października, a im wyższa temperatura i wilgotność tym więcej sie ich pojawia. Możemy trafić na nie, nie tylko w lesie czy na łące, ale także w zwykłym miejskim trawniku czy przydomowym ogródku. Nie ma znaczenia czy to długi czy krótki spacer – nie tak trudno złapać kleszcza jak nam się wydaje.

Co roku właściciele psów zadają sobie pytanie – co tak naprawdę będzie najlepszą ochroną dla naszego pupila? Na rynku największą popularnością cieszą się krople, obroże oraz tabletki. Co zatem będzie najskuteczniejsze?

Krople

Wkrapiamy miejscowo na skórę w miejscach niedostępnych dla psa. Substancja czynna preparatu wnika wgłąb skóry, a następnie przez gruczoły łojowe jest systematycznie uwalniana na powierzchnię naskórka – tworząc warstwę ochronną skutecznie zabezpieczającą przed kleszczami. Krople działają około 3/4 tygodni.

Obroża

Jej zadaniem jej odstraszanie kleszczy oraz pcheł poprzez wydzielanie substancji biologicznie aktywnej. Zakładając obrożę trzeba pamiętać, że jest ona nośnikiem substancji działającej kleszczobójczo. Musi mieć ciągły kontakt ze skórą, aby jej działanie było skuteczne dlatego nie poleca się jej osobom z małymi dziećmi, które lubią bawić się z psem lub gdy pies śpi z nami bądź z dzieckiem.

Tabletki

Niektórzy twierdzą, że jest to ostateczność, kiedy żaden z powyższych preparatów nie daje sobie rady. Tabletka (np. Bravecto) działa 12 tygodni, nie zapobiega wczepieniu się kleszcza w skórę, tylko w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia jego żerowania – zabija go i wysusza, po czym kleszcz sam odpada. Wciąż czytamy wiele różnych opinii na ich temat. Niektórzy zachwalają, a inni mocno krytykują. Jaka jest wasza opinia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *