Menu Zamknij

6 witamin niezbędnych do tego, aby Twój pies żył zdrowo

Sklepy spożywcze i apteki są zaopatrzone w szereg ludzkich witamin. Przy tak wielu możliwościach dla nas, jest całkowicie logiczne, że zastanawiamy się, czy nasze zwierzęta mogą również korzystać z niektórych z tych witamin.

Czy istnieje ryzyko dla psów związane z witaminami? Jakie witaminy powinieneś podawać swojemu psu?

Jeśli zadawałeś sobie te pytania, mamy odpowiedzi.

Czym są witaminy?

Witaminy to związki organiczne, które są niezbędne do podtrzymania życia. Większość z nich występuje naturalnie w pożywieniu. Ciała zwierząt potrzebują witamin do wzrostu i utrzymania organizmu w odpowiedniej kondycji.

Prawdopodobnie znasz większość witamin potrzebnych organizmom ludzkim i zwierzęcym:

– Witamina A
– Witaminy z grupy B (biotyna, kwas foliowy, cholina , niacyna, kwas pantotenowy, ryboflawina, tiamina, witamina — B-6 i witamina B-12)
– Witamina C
– Witamina D
– Witamina E
– Witamina K

Psy też potrzebują tych witamin, chociaż bardzo ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę, że mogą ich potrzebować w innych ilościach niż ludzie.

Witamina A dla psów

Witamina A pozwala zachować psu dobry wzrok i widzieć po zmroku, zapobiega łojotokowi i wypadaniu włosów oraz świądowi skóry i podrażnieniom, wynikającym z nadmiernego drapania się. Niedobór tej witaminy powoduje między innymi tzw. kurzą ślepotę, zmętnienie rogówki i suchość spojówek.

Witaminy B dla psów

Witaminy z grupy B to grupa ważnych witamin, które odgrywają istotną rolę w zdrowiu Twojego psa.
Tiamina (B1) – jej niedobór objawia się ogólnym pogorszeniem kondycji fizycznej zwierzęcia, które szybciej się męczy i staje się osłabione. Tiamina uczestniczy w reakcjach biochemicznych, które dostarczają psu energii, a także w syntezie neuroprzekaźników, warunkujących prawidłową pracę układu nerwowego.
Ryboflawina (B2), której niedobór skutkuje pogorszeniem stanu skóry i włosów, szczególnie w okolicy oczu i na brzuchu, wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania komórek.
Niacyna (B3), zwana także witaminą PP, wpływa korzystnie na jakość włosa i stan zdrowia skóry, można ją znaleźć min mięsie, rybach, zbożach, grzybach.
Cholina (B4) i inozytol (B8) – wspomagają przemiany tłuszczy w organizmie, zapobiegają stłuszczeniu wątroby i uczestniczą w procesie syntezy błon komórkowych.
Kwas pantotenowy (B5) – wspomaga poprawę stanu skóry oraz uczestniczy w niemal wszystkich procesach metabolicznych.
Pirydoksyna (B6) jest szczególnie ważna. Ta witamina jest odpowiedzialna za funkcje czerwonych krwinek i układu nerwowego, a także regulację hormonów.
Biotyna (B7) lub inaczej witamina H – wpływa na stan skóry i sierści, a także zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Kwas foliowy (B9) bierze udział w rozwoju tkanki nerwowej i z tego powodu zalecany jest sukom tuż przed i w trakcie trwania ciąży oraz szczeniętom. Podawany suce w ciąży, zmniejsza ryzyko wystąpienia u szczeniąt takich wad jak rozszczep podniebienia.
Kobalamina (B12), która powinna być suplementowana szczególnie u starszych psów ze schorzeniami przewodu pokarmowego lub zmianami nowotworowymi, ponieważ odpowiada ona np. za syntezę białek i syntezę czerwonych krwinek.

Witamina C dla psów

Witamina C jest ważnym przeciwutleniaczem. Usuwa potencjalnie szkodliwe wolne rodniki w organizmie i pomaga zmniejszyć stany zapalne. Psy mogą wytwarzać witaminę C samodzielnie w swoich wątrobach, ale w niektórych przypadkach suplementacja może oferować korzyści zdrowotne.

Witamina D dla psów

Niedobór witaminy D, może powodować krzywicę – choć ta u psów występuje rzadko oraz problemy z układem kostnym. Pies, który nie otrzymuje wystarczającej dawki witaminy D jest narażony na bóle mięśni i stawów oraz bardziej podatny na uszkodzenia kości.

Witamina E dla psów

Obecna w produktach pochodzenia roślinnego, witamina E jest naturalnym przeciwutleniaczem, wzmacniającym układ odpornościowy i chroniącym komórki przed zbyt szybkim starzeniem się. O uzupełnienie poziomu witaminy E, u psa powinni dbać szczególnie właściciele psów pracujących, poddawanych dużemu wysiłkowi fizycznemu, a także psów żyjących w miejscach o silnym zanieczyszczeniu (w miastach).

Witamina K dla psów

Obecna w mięsie, ale również w warzywach witamina K pozwala na prawidłowe działanie wielu enzymów, stanowi też czynnik niezbędny w prawidłowym przebiegu procesu krzepnięcia krwi. Jej niedobór może być groźny dla życia i zdrowia zwierzęcia: przy braku witaminy K, u psa mogą wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego lub anemia.

Czy psy potrzebują suplementów witaminowych?

Twój pies otrzymuje witaminy wraz z pożywieniem. Karmy dla psów są specjalnie opracowywane, aby zawierać wszystkie witaminy, minerały i składniki odżywcze, których potrzebuje Twój pies.
Pokarmy dostosowane do różnych etapów życia, takie jak karma dla szczeniąt, żywność dla dorosłych i żywność dla seniorów, zawierają różne poziomy pewnych witamin, w zależności od wymagań tego etapu życia. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczeniąt dużych ras, ponieważ w ich przypadku mogą pojawiać się choroby, takie jak dysplazja stawów biodrowych, jeśli ich żywność zawiera witaminy i minerały, takie jak wapń, które powodują, że rosną zbyt szybko.

Psy karmione odpowiednią karmą nie powinny wymagać suplementów witaminowych, o ile lekarz weterynarii nie zaleci inaczej. Natomiast psy, którym sami gotujemy posiłki mogą wymagać suplementacji, aby zapewnić im wystarczającą ilość witamin w pokarmie.

Czy istnieje ryzyko związane z witaminami dla psów?

Witaminy są absolutnie niezbędne do życia. Nie powinno nas dziwić, że coś tak istotnego może być potencjalnie niebezpieczne w dużych ilościach.
Wiesz już, że zbyt duża ilość wapnia mineralnego może powodować problemy szkieletowe u szczeniąt dużych ras. Nadmiar witaminy A może powodować odwodnienie, ból stawów, a nawet może uszkodzić naczynia krwionośne psa.
Możesz uniknąć tych zagrożeń, opracowując plan odżywienia wraz ze swoim weterynarzem.

Jak wybrać witaminę dla psa?

Najlepszym sposobem, aby wybrać witaminę dla psa, jest porozmawianie ze swoim lekarzem weterynarii o tym, których suplementów witaminowych potrzebuje Twój pies oraz w jakiej ilości. Witaminy ludzkie zazwyczaj mają inne stężenia witamin niż witaminy specjalnie przygotowane dla psów i mogą nawet zawierać dodatki dla nich szkodliwe. Oznacza to, że powinieneś trzymać się suplementu witaminowego weterynaryjnego lub specjalnie przygotowanego dla psów i zawsze powinieneś sprawdzić etykietę, aby upewnić się, że witamina zawiera odpowiednią ilość witamin potrzebnych Twojemu psu.
Witaminy to tylko niektóre z budulców zdrowia psa. Karmienie dobrej jakości karmą dla psów jest najlepszym sposobem zapewnienia, że ​​twój pies otrzymuje wszystkie witaminy, których potrzebuje, ale jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące suplementów witaminowych, porozmawiaj z weterynarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *